Obecnie możemy zaopatrzyć się w kotły i piece, które w mniejszym stopniu niż niegdyś emitują do atmosfery zanieczyszczenia podczas spalania.
Ze względu na: umieszczenie w pomieszczeniu: zabudowane całkowicie lub częściowo w ścianie kominki wolno stojące tzw.
kozy kominki ceramiczne często mylone z kominkami kaflowymi osłonę paleniska: kominki z wkładem kominowym, tzw.
zabudowane kominki z otwartym paleniskiem paliwo: drewno kominki elektryczne gaz (miejski lub płynny) paliwo płynne etanol (tzw.biokominki), naftę itp. sposób podawania paliwa stałego kominki z palnikiem retortowym sterowanym automatycznie na pellety kominki na drewno z dokładaniem ręcznym sposób rozprowadzenia ciepła: kominki oddające ciepło tylko do pomieszczenia, w którym stoją kominki z wymiennikiem ciepła: z rozprowadzaniem grawitacyjnym ciepłego powietrza z mechanicznym rozprowadzeniem ciepłego powietrza z płaszczem wodnym wpiętym do instalacji C.O.
lub C.W.U.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/KominekZe względu na przeznaczenie: n.
pomieszczeniowe - stosowane w pomieszczeniach/domach n.
samochodowe - stosowane w samochodach n.przemysłowe - stosowane w procesach produkcyjnych, itp. Ze względu na budowę: stacjonarne mobilne wiszące wbudowane w zespół maszyn Ze względu na rodzaj paliwa: nagrzewnice olejowe (zasilane olejem opałowym, ropą lub mazutem nagrzewnice elektryczne (zasilane energią elektryczną) nagrzewnice wodne (zbudowane na bazie wymiennika wodnego uzyskujące ciepło z cieczy płynącej przez wymiennik) nagrzewnice na paliwa stałe (węgiel, drewno, koks, pelet, itp.) nagrzewnice gazowe (gaz ziemny lub LPG) Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagrzewnica.