Źródła polskiego prawa Zobacz więcej w artykule Źródła prawa, w sekcji Źródła prawa w polskim porządku prawnym. Zgodnie z artykułem 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja ustawy ratyfikowane umowy międzynarodowe rozporządzenia akty prawa miejscowego (na obszarze działania organów, które je ustanowiły). Ponadto do źródeł prawa powszechnie obowiązującego zalicza się ustawy o zmianie Konstytucji, rozporządzenia z mocą ustawy wydane na podstawie art.234 Konstytucji i inne nieuchylone akty prawne o mocy ustawy.
Dotyczy to obowiązujących rozporządzeń Prezydenta RP z mocą ustawy wydanych w okresie II Rzeczypospolitej i dekretów wydanych w okresie tzw.
Polski Ludowej. Obok źródeł prawa powszechnie obowiązującego, wyróżnia się także źródła prawa wewnętrznie obowiązującego (akty kierownictwa wewnętrznego).Stojąc na straży wypełniania przepisów tego prawa prawnicy zatrudniani przy firmach stają się gwarantami ochrony prawnej osób przyjmowanych do pracy.
Szczególna ochrona prawna należy się również pracownikom zwalnianym z pracy.
Dzieje się tak dlatego, że pracodawcy bardzo często chcą zwalniać pracowników z błahych powodów, nie przestrzegając zasad dotyczących procedury zwalniania z pracy.Prawnicy pomagają również kierownikom firm w rozwiązywaniu ich sporów prawnych z pracownikami lub w momencie, kiedy składane są jakieś reklamacje przez niezadowolonych klientów.
Zdarza się również, że prawnicy świadczą swoje usługi wszystkim pracownikom jakiejś firmy na zasadzie obowiązującej ich umowy. .