Pracodawca może wybrać rozszerzone szkolenie z ochrony przeciwpożarowej, w skład którego będą wchodzić próbne ćwiczenia ewakuacyjne.
Przeprowadzona próba ewakuacyjna jest nadzorowana przez kwalifikowanych specjalistów do spraw PPOŻ.
Wzięcie udziału w próbnej ewakuacji pozwoli pracownikom na zmierzenie się z sytuacją zagrożenia, żeby w przypadku faktycznego pożaru wiedzieli, jak należy właściwie reagować.
Firma przeprowadzająca takie próbne ćwiczenia ewakuacyjne zajmuje się załatwieniem wszelkich formalności z tym związanych, takich jak powiadomienie odpowiednich służb, stworzenie pełnej dokumentacji, szkolenie z zakresu organizacji ewakuacji.
Na potrzeby próbnych ćwiczeń ewakuacyjnych zadymia się także częściowo pomieszczenia, żeby przeprowadzana ewakuacja była bliższa warunkom rzeczywistego zagrożenia.Jednym z wielu obowiązków spoczywających na pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia takie są prowadzone często przez firmy zajmujące się sprawami dotyczącymi BHP.Coraz częściej pojawia się możliwość przeprowadzenia szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy online, poprzez specjalne platformy internetowe.
Z takiego rozwiązania korzysta wiele uniwersytetów, dla których szkolenia BHP także są obowiązkowe.Również pracodawcy, zwłaszcza w dużych zakładach, chętnie korzystają z opcji szkoleń online.
Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga organizowania specjalnych spotkań w formie seminarium, a przy tym załatwiania odpowiedniej sali.
Dzięki możliwości szkoleń BHP online każdy z uczestników ma dostęp do kursu, może więc wziąć udział w szkoleniu wtedy, kiedy ma czas.
Dzięki usłudze outsourcingu pracodawca będzie miał pewność, że wszelkie wymagane formalne zostaną załatwione, a przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy będą odpowiednio przestrzegane.
Właściwie wykonany outsourcing zapewnia spełnienie wszystkich wymaganych kryteriów w związku z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przykładową usługą świadczoną przez firmy BHP z zakresu PPOŻ jest kontrola oraz legalizacja sprzętu ochrony przeciwpożarowej.
Przyjrzyjmy się bliżej temu, co określa się sprzętem PPOŻ. Przede wszystkim do sprzętu ochrony przeciwpożarowej należy zaliczyć wszelki sprzęt gaśniczy, który może być stacjonarny lub ruchomy. Jednym z obowiązków, wynikających z przepisów, jest posiadanie sprzętu gaśniczego w miejscach pracy i w budynkach wszelkiej użyteczności publicznej. Innym rodzajem sprzętu należącego do PPOŻ są tabliczki informujące o wyjściach ewakuacyjnych, umieszczeniu gaśnic czy też kierunku ewakuacji.Pracodawca więc, zlecając takie zadanie firmie BHP, ma pewność, że przegląd sprzętu będzie przeprowadzony przez zespół profesjonalistów.
Dokonanie przeglądu sprzętu PPOŻ jest obowiązkowe raz na jakiś czas.
Okresowe przeglądy i legalizacja sprzętu ochrony przeciwpożarowej są istotne, ponieważ w razie wybuchu pożaru, sprzęt gaśniczy musi być sprawny, żeby odpowiednie służby ratownicze mogły ugasić ogień i zapobiec jego rozprzestrzenianiu.
Przegląd i legalizacja sprzętu PPOŻ jest więc odpowiedzialnym zadaniem, które warto powierzyć specjalistom.Pulsar BHP