Do takich prac należy na przykład zawód handlowca, lekarza, stomatologa.
Czy można sobie wyobrazić pracownika punktu informacyjnego na lotnisku w Warszawie, który nie potrafiłby powiedzieć po angielsku, że jakiś samolot jest opóźniony, czy lot jest bezpośredni, czy z przesiadką? Przecież lotnisko to wizytówka danego kraju, który powinien troszczyć się o turystów, którzy go odwiedzają.
Podobnie jest z opieką zdrowotną.Gabinet lekarski, gabinet dentystyczny, powinien zatrudniać lekarza, który potrafi porozumieć się języku obcym - przecież może mu się trafić pacjent - obcokrajowiec.
Może słowo "poliglota" to trochę zbyt duży kaliber, ale pewne jest, że dentysta i lekarz powinni dążyć do takiego określenia.Profilaktyka i ochrona zdrowia ma polegać na tym, że nie doprowadzamy do sytuacji, w których coś nam dolega.
Profilaktyka chorób zębów i dziąseł oznacza, że człowiek robi wszystko, żeby nie poczuć nigdy bólu zęba, który jest zwykle oznaką dużej próchnicy.
Każdy dentysta wolałby, żeby jego pacjenci byli na tyle uświadomieni w kwestii zapobiegania chorobom zębów, że odwiedzaliby go tylko w trakcie wizyt kontrolnych.Niestety tak nie jest.
Wiele osób idzie do stomatologa dopiero wtedy, kiedy czuje ból zęba.
A to jest już poważny objaw.
Powoduje również ból głowy, całej szczęki, czasami gardła, ucha.
Poza tym doprowadza do powstawania opuchlizny.Takiej sytuacji nie można bagatelizować.
Trzeba jak najszybciej odwiedzić najbliższy gabinet dentystyczny, ponieważ ból sam nie minie.
Jest on wołaniem organizmu o pomoc.Chyba każdy pamięta amerykańskie filmy z lat osiemdziesiątych, kiedy to młodzież miała na zębach brzydkie, stalowe aparaty ortodontyczne. Wtedy w Polsce była to abstrakcja. Z dbaniem o zęby kojarzył się tylko dentysta.Czasami, do założenia aparatu stałego, konieczne jest usunięcie zdrowych zębów, ponieważ zęby są zbyt duże, za ciasno umieszczone w szczęce.
Wtedy takim zabiegiem zajmuje się dentysta.Trzeba zaznaczyć, że stałe aparaty ortodontyczne są obecnie bardzo ładne, ozdabiane gumeczkami w wybranym kolorze.
Nie przypominają tych stalowoszarych, które pamiętamy z przywołanych wcześniej filmów.To specjalista, który może pomóc uratować zęby także w bardzo skomplikowanych przypadkach.
Dzięki niemu można cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowiem całej jamy ustnej na lata. Przede wszystkim dobry dentysta powinien posiadać dużą wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie.Dobry gabinet dentystyczny powinien być wyposażony w nowoczesne zaplecze, na przykład w mikroskopy, sprzęt do RTG. Podsumowując, warto poświęcić chwilę na znalezienie dobrego dentysty – z nim leczenie będzie skuteczne i komfortowe!Okropne czasy wyrywania zębów "na żywca" na szczęście już nieodwołalnie i definitywnie minęły.
Teraz dentysta bezboleśnie leczy ubytki, wyrywa zęby i dokonuje jeszcze wielu innych zabiegów.
Czasami jednak, przy pewnego rodzaju schorzeniach konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.Robi się to wtedy, gdy ból może być zbyt silny, pacjent odczuwałby duży dyskomfort.
Czasem pacjent - nawet mimo niewielkiego borowania - sam prosi o znieczulenie, ponieważ wtedy czuje się spokojny i zrelaksowany, a stomatolog może w dogodnych warunkach wykonywać zabieg.Znieczulenie powoduje, że pacjent nie czuje dyskomfortu podczas borowania - właściwie nie czuje niczego, jego dziąsło jest "niewładne".
Robi się to zwykle przy użyciu strzykawki ze środkiem znieczulającym.
Odpowiednio wbita igła i wstrzyknięty środek powoduje, że pacjent traci czucie we fragmencie ust, dziąsła.