W małych firmach są prowadzone szkolenia bhp mające na celu zapoznanie pracowników z zasadami bezpiecznej pracy.
Szkolenia bhp w zakładach pracy powinny być obowiązkowe, aby zapobiegać ewentualnym wypadkom i zagrożeniom. W większych zakładach pracy, które liczą do 100 pracowników stosowane jest nieco inne rozwiązanie, a mianowicie tzw.
Outsourcing bhp ma swoje zalety, najważniejsza z nich to obniżenie kosztów dla pracodawcy.
Po części zwalnia to również właściciela zakładu pracy z odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa w pracy.Przestrzeganie zasad bhp jest również istotne na przykład w szkołach czy na uczelniach, tam też powinny być wdrażane programy bezpieczeństwa.
Outsourcing bhp również tam znajdzie swoje zastosowanie, pod warunkiem, że w jego skład wchodzą specjaliści ze swojej dziedziny.Wszyscy doskonale wiemy, jak niebezpiecznym zawodem jest Kierowca.
Jako uczestnik ruchu drogowego, odpowiada on nie tylko za siebie, jak również za innych uczestników podążającym niejednokrotnie w tym samym kierunku. Dlatego też firmy transportowe zajmujące się przewozem towarowym, jak i pasażerskim, powinny w swoich zakładach przeszkolić te osoby pod względem BHP - inaczej bezpieczeństwa higieny pracy.W zawodzie Kierowcy jest wiele czynników, które stanowią zagrożenie życia dla pracownika ten zawód wykonującego.
Chcąc zapobiec ewentualnym matactwom, a może się to zdarzyć, można skorzystać ze sprawdzonego już przez wiele firm rozwiązania, jakim jest outsourcing BHP.
Polega to na tym, że osoby przeprowadzające szkolenie z bezpieczeństwa higieny pracy, są zatrudniane z firm zewnętrznych.
Ich częstotliwość regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy.
Dodatkowe szkolenia mogą być prowadzone poprzez np.
seminarium online. Samo szkolenie nie musi być zorganizowane w siedzibie pracodawcy i prowadzone przez jego pracownika. Outsourcing BHP, czyli prowadzenie szkoleń przez firmy zewnętrzne od dawna nie jest już niczym dziwnym, a coraz więcej firm decyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów przy prowadzeniu szkoleń. Pamiętać trzeba, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy.I to on poniesie odpowiedzialność, jeśli nie zachowa odpowiednich terminów przeprowadzania oraz rodzajów szkoleń.Szkolenia BHP mają na celu przekazanie pracownikom danego przedsiębiorstwa wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Dzięki nim, świadomy personel wie jak postępować w sytuacji zagrożenia oraz zna zasady udzielania pierwszej pomocy w konkretnych przypadkach.
Polskie prawo przewiduje, że szkolenia z tego zakresu powinny być powtarzane raz na jakiś czas, w celu utrwalenia wiedzy lub wyjaśnienia kolejnych kwestii.Częstotliwość kursów jest zależna od rodzaju wykonywanej działalności oraz od stopnia ryzyka w pracy - grupy działalności, w których istnieje dużo potencjalnych zagrożeń często muszą odświeżać swoją wiedzę.
Zatem właściciele przedsiębiorstw, które w swojej strukturze nie posiadają wydzielonej jednostki BHP, często decydują się na outsourcing BHP, czyli na skorzystanie z oferty zewnętrznej firmy, specjalizującej się w tej branży. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ dzięki temu firma otrzymuje gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług, a przy okazji jest w stanie zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, którą musiałaby przeznaczyć na utrzymanie dodatkowego pracownika.